wmzilla.com | Webmaster ve grafikerler paylaşım , ticaret platformu

Geri git   wmzilla.com | Webmaster ve grafikerler paylaşım , ticaret platformu > Webmaster kulübü > Web Güvenliği > Virüs ve trojan korunma yolları
GET sistemi
Hakkimizda Messenger indir GET Platinum Card Etkinlik Takvimi Forum Kurallari Konum Belirleme Lokasyon ve Destek Ofisi

GET Platinum Card

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 05.01.2014, 13:32
hasan.erol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
istanbul
Üyelik: 01.12.2013
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Yüzdesi:(%)
Ad-Soyad:
Nereden:
Konular: 404
Mesaj Sayısı:408
Blog girişleri:
Standart Hacklink ve Yasal Cezaları


dc.tcSitelerin gösterim sayıları ve verilen linklerin sayılarına göre “Google” sitelere belli bir değer sistemi getirmiş ve bunu “pagerank” olarak adlandırılmıştır. Sitelerin “Pagerank’i ne kadar yüksek ise, arama motorlarında o kadar üst sıralarda çıkmakta ve gösterim sayıları bu şekilde daha da artmaktadır.

“Pagerank” değerlerinin verilmesinde uygulanan kriter, o siteye başka siteler tarafından verilen linklerin çok olmasıdır.. Tabi ki otomatik bir sisteme tabi olarak verilen puanlama sebebi ile kaliteli olsun ya da olmasın, bir çok site hileli eylemleri ile Page Rank’lerini yükseltmekdeydiler. “Google” buna karşı kendi içinde önlemler almış ve “google botları” siteler içerisinde gezerek sitenin yaşı, güncellenme aralıkları, hatasız kodlama,anahtar kelime sayısı,içeriklerinin özgünlüğü gibi kriterler ile puanlayarak kendi içerisinde bir sıralama yapmaya başlamıştır. Bu şekilde Page Rank’i belirlerken verilen linklerin çokluğundan ziyade, linkin geldiği sitenin değerini de “Page Rank” uygulamasında hesaba katarak ilgisiz “backlink” uygulamasından puan alınmasını da zorlaştırmıştır.

“Backlink” olarak adlandırılan sistem, başka bir siteye verilen link ile sitenin değerinin artırılmasıdır. Eğer link verilen sitenin Page Rank’i ne kadar yüksek ise, arama motorunun da sizin sitenize vereceği değer de o kadar yükselmektedir. Çünkü bu mantıkta, değeri olan bir sitenin sizin linkinizi barındırması, sizin sitenizin de değerinin olduğunun bir göstergesidir. Bundan dolayı da “backlink”, Page Rank’in artmasında en önemli kriterlerden biridir.

Tabi ki, bütün bunların sonucunda bu değerlemeyi yapan sistemin bir yazılım ve makinadan ibaret olmasından dolayı, değerli olan sitelere verilen reklamlar ve bundan elde edilecek gelir “Backlink” lerin kötü niyetle kullanılması sonucunu doğurmuş ve sitelerin açıklarından faydalanarak site sahibinin rızası dışında kodlar eklenerek menfaat sağlanmaya çalışılmıştır. Bu şekilde rıza dışı yapılan bu backlinklere “ HACKLİNK” adı verilerek pazarlamaya başlanılmıştır.

“Hacklink” Ne demektir? “Web sitesinin yetkilisinin haberi olmadan site içerisine başka bir sitenin kodların yerleştirilmesi” olarak tanımlanmaktadır.

Türk forumlarında rastlanan ve satılık olarak çıkan “hacklink”lerin çoğu Page Rank’i yüksek olan ve yabancı ülkere ait olan kamu kurum ve kuruluşlarıdır. Ancak bunun cezai boyutlarını bilmediklerinden olsa gerek, hatta hacklink olarak yerleştirilen kodun ulaştığı site açıkça ortada olmasına rağmen, bir çok forum sitesinde bu kodlar satılmakta ve pazarlıkları yapılmaktadır.

Ancak İşin Hukuki Boyutu masum bir hileden ibaret değildir. Hukuka aykırı olarak Sitesine kod yerleştirilen site sahibi açısından baktığınız zaman; sisteme kod yerleştirme işini yapan kişi, Rıza dışı olarak başkasına ait bilişim sistemine girme ve veri yerleştirme, yani Türk Ceza Kanunu’nun 244/2 Maddesi’ninde belirtilen suçu işlemektedir.

“(2) Bir bilişim sistemindeki verileri bozan, yok eden, değiştiren veya erişilmez kılan, sisteme veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Ancak bu veri yerleştirmeden dolayı bir menfaat sağlanmış ise arama motorlarında üst sırada çıkmak ve gösterim sayılarının artması sağlanmışsa, bu durumda:

(4) Yukarıdaki fıkralarda tanımlanan fiillerin işlenmesi suretiyle kişinin kendisinin veya başkasının yararına haksız bir çıkar sağlamasının başka bir suç oluşturmaması hâlinde, iki yıldan altı yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur.

Yukarıda sayılan maddelerden de görüldüğü üzere, basit bir hile yapıldığı düşünülse bile, bu eylemin sonucu 2 yıldan 6 yıla kadar hapis ve para cezasıdır.

İşin reklam boyutu ve gösterim sayısı üzerinden para veren kurum açısından düşünüldüğü zaman “dolandırıcılık” eyleminin unsurlarını görmek de mümkündür.

“HACKLİNK” eyleminin arama motorlar tarafından fark edildiği durumlarda, sitesine rıza dışı kod yerleştirilen siteler mağdur durumuna düşmektedir ve bundan dolayı arama motorları listelerinden yasaklanmakta ya da değerleri düşürülmektedir. Bu durum karşısında site sahipleri kusurlu olmadıklarını ve rıza dışı kodların eklendiğini ispat edene kadar da mağdur durumda kalmaktadır. Böyle bir vakada, site sahiplerinin yoksun kalınan kârları ve itibarlarının zedelenmesinden dolayı isteyebilecekleri tazminatları da unutulmamalıdır.

Bu eylemlerin cazip hale gelmemesi için “arama motorları” sitelerin değerleme sistemlerini sürekli olarak güncellemektedir. “Trustrank” (güvenilir sitelerinin belirlenmesi ve bunlardan alınan link çıkışlarına verilen puan) gibi yöntemler ile kalitesiz ve ilgisiz “backlink” yapan sitelerin suistimal yapmaları da engellenmektedir. Buna rağmen bu tür linkleri alanlarda “Kek Link” olarak nitelendirilebilir. Çünkü, sitesi için gerekli önlemleri almayanlar, ancak Kek Link olarak izah edilebilir.

Arama motorları, bu sitelerin yerleştirildiği sitelere yaptırım uygulamak yerine “link”lerin gittiği sitelere yaptırım uyguladıkları takdirde, sonucun daha adaletli olacağı ve bu eylemlerin da azalacağı ortadadır.

Yapılan bu hileli davranışlardan menfaat elde etmeyi beklerken tam tersi olarak sitenizin değerinin düşmesiyle birlikte, hapis cezası ve para cezaları ile karşılaşılacağı unutulmamalıdır.


Alıntı ile Cevapla
Sponsored Links
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil


Şu Anki Saat: 22:57

Forum Hakkımızda
Powered by vBulletin® Version 3 (Licensed by WMZILLA INC.)
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.

© 2014 wmzilla.com | WMZilla Bir Netra iştirakıdır.
09:00 - 20:00 Destek hattı : +31640337288
WMZilla lokasyon ve yazılım ofisi :
Loevesteinlaan 923 2533CC Den haag / Netherlands
WMZilla
DMCA.com Protection Status

Bir forum sitesi olan wmzilla.com üzerinde, forum kullanıcıları 5651 sayılı kanun'un ilgili maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı bazlı herhangi bir durumdan wmzilla.com sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimlerde bulunmak için abuse@wmzilla.com adresi ile iletişime geçebilirsiniz bu çerçevede, wmzilla.com yönetimi tarafından en geç 7 iş günü içerisinde tarafınıza dönüş yapılacaktır.