Tekil Mesaj gösterimi
  #1  
Alt 21.10.2013, 18:48
Staedion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Staedion GET ekibi Staedion isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Staff
 
Netherlands
Üyelik: 12.08.2013
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Yüzdesi:(%)
Ad-Soyad:
Nereden:
Konular: 38
Mesaj Sayısı:64
Blog girişleri:
Lightbulb Grafik tasarım ilkeleri ve eğitimi

Son yıllarda grafikerliğe ve üniversitelerde grafikerlik bölümüne taleplerde ciddi bir artış gözlemlenmiştir.
Elbette grafikerlik denildiğinde ilk akla gelen kuşkusuz Adobe'un mükemmel ürünü Photoshop yada diğer vektörel tasarım araçlarıdır.
Fakat her Photoshop , Illustrator ya da Corel draw kullanan grafiker olamaz. Grafikerlikte temel hedef araçlara uzmanlık düzeyinde hakim olmak değildir.

Örnek verecek olur isek bir metin dökümasyonu oluşturabilmek için daktilo bir araçtır. Fakat daktiloyu her 10 parmak kullanan Orhan Pamuk , Yaşar Kemal gibi eserler yazamaz , edebiyatçı olamaz. Önemli olan kurgulayabilmektir.
İşte grafikerliğin temel ilkelelerini oluşturan en önemli hususta kreatif düşünerek düşünceleri imaja dönüştürebilmektir.
Grafikerlik üzerine eğitim veren okullar da bu tasarım yaratıcılığı olasılığını artırmak ve genç beyinlerin ufkunu genişletmek için vardır.
Bu nedenledir ki Photoshop gibi görsel düzenleme yazılımlarının araç niteliğini taşıdığını unutmamak gerekir.

Peki iyi bir grafiker olmak için ne yapmalı ? Bunun için grafikerlik ile tamamen alakasız fakat bir o kadar da faydalı olacağına inandığımız bir örnek verecek olursak, roman okuyabilirsiniz. Ya da etrafınızda olan biten gelişmeleri inceleyerek gözlem gücünüzü artırabilirsiniz. Ne alaka dediğinizi duyar gibiyim. Fakat bu etkenler kişinin yaratıcılık kanallarını açması ve düşünce ufkunu genişletmesi açısından oldukça önemli bir faktördür. Grafikerliğin esas aracı budur.

Yazılım kullanımını er ya da geç bir şekilde öğrenebilir , hatta okullar bu kapsamda yeterli gelmiyor ise eğitim kurumlarından ders alarak tasarım araçlarına uzman düzeyde hakim olabilirsiniz. Teknoloji ile birlikte araçlar değişebilir ve gün geçtikçe kolaylaşır. Fakat değişmeyen tek şey kavramdır.

Bu nedenle grafiker olmadan önce kendinizdeki kurgu yeteneğini açığa çıkarmalısınız.

Saygılarımla.


Alıntı ile Cevapla
Sponsored Links